Anasayfa » FORD: 2030’a kadar tüm binek araçların tamamen elektrikliye geçilmesi planlanıyor

Bu gönderiyi paylaş

Reel Sektör / Sektör Analizi

FORD: 2030’a kadar tüm binek araçların tamamen elektrikliye geçilmesi planlanıyor

Ford Otosan Araç Donanım Sistemleri Mühendis Lideri Ozan Nalcıoğlu, 2030’a kadar bütün binek araçlarının tamamen elektrikliye geçiş planı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Ankara Ticaret Odası tarafından organize edilen “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı“nın ikinci gününde “İklim Değişikliği Odağında İnovatif Ürünler: Koç Topluluğu Örnekleri” isimli panel düzenlendi.

Nalcıoğlu, “2030’a kadar bütün binek araçlarımızın tamamen elektrikliye geçiş planı üzerinde Ford Avrupa’yla beraber uyumlu şeklide çalışıyoruz. 2024 yılında tüm ürün gamımızın modellerimizin elektrikli, hibrit versiyonu portföyümüzde olacak.

Hafif ticari araçlarda Avrupa’da Ford’un merkezi konumundayız

Hafif ticari araçlarda Avrupa’da Ford’un merkezi konumundayız. Hafif ticari araçlarda 2035’e kadar elektrikli emisyonsuz araçlara geçme hedefi varken, 2024’ten itibaren bütün portföyde elektrikli versiyonları kullanıcıların kullanımına sunuluyor olacak” dedi.

Elektrikli Transit’in yakın bir gelecekte tanıtılacağını da kaydeden Nalcıoğlu, “Önümüzdeki haftalarda Koca’eli’de imal edilen elektrikli Transit’in lansmanını yapıyor olacağız. Ağır vasıtalarda ise 2024 yılında Avrupa genelinde sattığımız bütün ağır vasıtaların sıfır emisyonlu olması için çalışmalarımıza başladık. Elektrikli kamyon testlerimiz şu anda devam ediyor. Ağır vasıtadaki enerji ihtiyacı farklı olduğu için elektrik yanında özellikle hidrojen kullanımını söz konusu. Yakıt hücreli ve hidrojen yanmalı motorla ürünlerimizi çeşitlendiriyor olacağız.

Önümüzde dönemde Ford’un Avrupa’da imal edeceği 9 elektrikli aracın 6’sını Ford Otosan fabrikalarında imal ediyor olacağız” bilgilerini paylaştı.

 

LOJİPORT

 

Bu gönderiyi paylaş

Araç çubuğuna atla