Anasayfa » Rus-Avrupa Ruleti

Bu gönderiyi paylaş

Genel

Rus-Avrupa Ruleti

Sürdürülebilirlik esnek bir kavramdır. Özellikle konu felaketle sonuçlanabilecek nükleer güç ve iklim öldürücü doğalgaz söz konusu olduğunda. AB Komisyonu, nükleer enerji ve doğal gaz yatırımlarının belirli şartlar altında iklim dostu olarak nitelendirilmesini planlanıyor.Berlin ve Paris topu birbirine itiyor. Paris nükleer enerjiye, Berlin ise doğal gaza güveniyor.

AB Komisyonu’nun planında ne öngörülüyor?

AB Komisyonu’nun hazırladığı tasarıya göre, radyoaktif atıkların güvenli bir şekilde ortadan kaldırılması garanti edildiği takdirde, nükleer santrallere yapılacak yatırımların sürdürülebilir olarak sınıflandırılması öngörülüyor. Bu durumda, 2045 yılına kadar nükleer santrallerin inşasına izin verilebilecek.

AB Komisyonu’nun planlarına kim destek veriyor?

Özellikle Fransa, nükleer enerjinin “iklim dostu” sayılması planlarına destek veriyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa ve AB’nin planlandığı gibi 2050 yılına kadar karbon nötr olması için nükleer enerjinin gerekli olduğunu savunuyor. Macron, ülkede Nisan ayında yapılacak seçimler öncesinde nükleer enerjiyi yeniden keşfederek, bundan kısa bir süre önce nükleer santrallerin geliştirilmesi için 1 milyar euro yatırım yapılacağını duyurdu. Dünya genelinde nükleer santralleri enerji üretiminde en fazla kullanan ülke olan Fransa, halen elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini nükleer enerji ile karşılıyor. AB genelinde ise enerji ihtiyacının yüzde 25 kadarı nükleer santrallerde elde ediliyor.
Fransa’nın yanı sıra Polonya gibi Doğu Avrupa ülkeleri de kömüre bağlı ekonomilerini iklim korumaya daha uygun hale getirebilmek için yeni nükleer enerji santrallerine yatırımları sürdürmeyi istiyor.

Alman hükümeti nükleer enerji planlarını nasıl karşılıyor?

Alman hükümeti, doğal gazdan elde edilen enerjinin sürdürebilir sayılması planlarını olumlu karşılarken, nükleer enerji ile ilgili öneriyi ise kesinlikle reddediyor. Reuters’a konuşan bir hükümet sözcüsü, AB’nin planlarına ilişkin olarak “Nükleer enerjiden ve kömürle elektrik üretiminden vazgeçildiği göz önünde bulundurulunca, Alman hükümeti için doğal gaz karbon nötrlüğü yolunda önemli bir geçiş teknolojisi oluşturuyor” ifadelerini kullandı. Sözcü, nükleer enerjinin sürdürebilir olarak sınıflandırılmasının Alman hükümeti tarafından reddedildiğinin de altını çizdi.

AB Komisyonu Rusya’nın sahip olduğu doğalgaz kaynaklarına karşı nükleer enerjiyi çözüm olarak değerlendirerek bir rus ruleti oynamaktadır. Doğal gaz Rus, nükleer güç Avrupa ruletidir.

Kaynak:

https://taz.de/EU-Einstufung-von-Atomkraft-und-Erdgas/!5823215/

https://www.dw.com/tr/almanya-ile-fransa-aras%C4%B1nda-n%C3%BCkleer-enerji-%C3%A7atla%C4%9F%C4%B1/a-60312681

 

Bu gönderiyi paylaş

Yorum Yaz

Araç çubuğuna atla