Anasayfa » Ayı piyasasının sonuna gelindi mi? İşaretler neler olabilir?

Bu gönderiyi paylaş

Piyasa / Şirketler

Ayı piyasasının sonuna gelindi mi? İşaretler neler olabilir?

Genellikle yatırımcıları piyasa zamanlaması yapmaması konusunda uyarırız. Çünkü bunu sürekli tutturmak imkânsızdır.

Ancak piyasa koşullarını takip etmek de, aktif bir yatırımcı olmanın bir parçasıdır. Ayı piyasasının sona ermek üzere olduğuna dair klasik işaretleri, dönüş sinyallerini aramak, hisse senetleri geri döndüğünde, kazanç elde etmenize yardımcı olabilir.

Ayı piyasasının dibi, hisselerin en düşük noktasına ulaştığı noktadır. Ekonomik ve borsa döngüleri her zaman uyumlu olmayabilir. Ancak ayı piyasasının dibi, genellikle ekonominin iyileşmeye başlamasından önce olur.

Bir ayı piyasasının ne zaman sona ereceğini tahmin etmek zordur. Ancak, ancak aşağıdaki sinyallere dikkat ederseniz neler olup bittiğine dair faydalı bir fikir edinebilirsiniz.

1.Nakit varlıklarına göz kulak olun

Yatırımcılar nakit varlıklarını artırmayı tercih ettikleri için, ayı piyasasında nakit hakimdir. Mevduatta duran çok fazla para vardır. Bu yatırımcıların çok temkinli olduğunun bir işareti ve piyasanın aşırı satıldığının iyi bir göstergesidir.

2.Yatırımcı duyarlılığı

Ayı piyasasının dibinin bir başka işareti de zayıf duyarlılıktır. Anketler, çoğu yatırımcının piyasaya olumsuz baktığını gösterir. Genellikle insanlar, dibe yakın çok kasvetli olmaktadır.

3.Şirket sinyallerini okuyun

Ayı piyasasının dibine yakın, uzun vadeli hareketli ortalamaların (örneğin 50 veya 200 gün) altında işlem gören şirketlerin sayısı, ortalamaların üzerinde işlem yapanlardan çok daha yüksek olacaktır.

Şu anda bu durum, 2009 veya 2020’de ulaşılan seviyelerden biraz uzakta olsa da,  diğer ayı piyasası dönemlerinin sonuna benziyor.

Ortalama temettü verimindeki artış ya da güvenli devlet tahvillerinin getirisi gibi faktörler bir başka iyi işarettir.

Fiyat/kazanç (PE) oranları gibi değerleme katları da ayı piyasasının sonlarına doğru tarihsel olarak düşük seviyelere düşer. Bugün hisseler kazancın yaklaşık 16 katı fiyatlandırılıyor – adil ama süper ucuz değil.

4.Hisse senetlerinden vazgeçecek yatırımcılara bakın

Ayı piyasası dibinin bir başka işareti de yatırımcıların hisse senetlerine sırt çevirmesidir.

5.Faiz oranlarında neler olup bittiğini takip edin

Ayı piyasaları, faiz oranları konusunda netlik sağlanana kadar devam eder. Son haftalarda faizlerdeki zirveye yönelik beklentiler keskin bir yükselişin ardından düşmeye başladı. Faiz oranları hisse değerlemesi için çok önemlidir. Firmaların gelecekte elde edeceği nakit akışlarının bugünkü değeri, güncel faiz oranları üzerinden iskonto edilir. Dolayısıyla faiz oranlarında zirvenin görülüp görülmediğini takip etmek önemlidir.

Ayı piyasasının sonunda hemen hemen her şey satılır. Bazen bu geniş tabanlı satışa “kapitülasyon” denir.

Umarım bu sinyaller, piyasa döngüsünde nerede olduğumuzu anlamanıza yardımcı olur, ancak bunlar yalnızca bir rehberdir. Döngü boyunca düzenli olarak yatırım yapmak her zaman çok daha iyidir.

 

Fidelity

Bu gönderiyi paylaş

Araç çubuğuna atla