Anasayfa » Avrupa Birliği’nin Fon Transferi Düzenlemesi (Transfer of Funds Regulation ‘TFR’) Önerisi Tehlike mi Saçıyor?

Bu gönderiyi paylaş

Çevirilerden Seçmeler / Genel

Avrupa Birliği’nin Fon Transferi Düzenlemesi (Transfer of Funds Regulation ‘TFR’) Önerisi Tehlike mi Saçıyor?

Almanya, kripto yanlısı tutumunu koruyor ve AB’nin kendi kendine barındırılan cüzdanlar için kimlikleri ifşa etme ve doğrulama konusundaki önerisine karşı çıkıyor.

(Belirtmekte fayda var: Hosted Wallet, Özel anahtarlarınızın güvenilir bir üçüncü taraf servis sağlayıcılar tarafından çevrimiçi olarak saklandığı cüzdanlardır. Coinbase, Binance veya Bittrex gibi borsalar örnek olarak verilebilir.

AB Fon Transferi Düzenlemesi (TFR) önerisi, istilacı kontroller, kapsamlı kişisel veri toplama ve kendi kendine barındırılan cüzdanları içeren tüm kripto varlık transferlerinin izlenmesini zorunlu kılacaktır. Etkili bir şekilde, kişisel kimlikleri kendi kendine barındırılan cüzdanlarla bağlamayı zorunlu kılarak, kendi kendine barındırılan cüzdanlara “fiili” bir yasak anlamına gelecektir.

Almanya eşi benzeri görülmemiş bir hamleyle bu AB önerisine karşı çıkıyor ve buna karşı resmi ve eleştirel bir tavır alıyor.

MiCA düzenlemesi, tüm AB için 2023’ün sonundan itibaren kripto varlıklarının neredeyse tüm yönlerini (muhtemelen NFT’ler bir dereceye kadar muaf tutulacaktır) sıkı bir şekilde düzenleyecektir. 400 milyon vatandaş… Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yakın tarihli bir araştırmasına göre, nüfusun %10’u kripto varlıklara sahip.

Avrupa siyasetindeki duyarlılık, kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörizmin finansmanı ile mücadele (CFT) ile ilgili uluslararası izleme ve uyum gerekliliklerinin ötesine geçmek olmuştur. Bu aynı zamanda kripto varlıklarının transferleri için de geçerlidir.

AB kurumları şu anda, “barındırılmayan bir cüzdan (merkezi sisteme kayıtlı olmayan cüzdan)” içeren her kripto varlık transferi için, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının (CASP’ler)  “barındırılmayan cüzdan” sahiplerinin tam adları, adresleri ve kimlik numaraları dahil olmak üzere kişisel bilgilerini toplaması ve doğrulaması; ve  1.000 € üzerindeki tüm transferler için bu bilgiyi ilgili AML yetkililerine bildiren  Fon Transferi Düzenlemesini (TFR) tartışıyor.

(Burada yetkililerin kulağa olumsuz ve önyargılı gelen “barındırılmayan cüzdanlar” terimini kullandıklarının altını çizmekte fayda var. “Kendi kendine barındırılan cüzdanlar” veya “özel cüzdanlar” gibi terimler daha doğrudur ve bunun yerine kullanılmalıdır.)

Gizlilik açısından bakıldığında, TFR önerisi felaket olabilir. Teknik olarak, takma adlı cüzdan adresleri, gerçek sahipleriyle ve posta adresleri gibi kişisel bilgileriyle ilişkilendirilir. Bu tür verilerin çalınması veya sızdırılması durumunda (ve CASP’lerin yanı sıra devlet kurumları da saldırılara karşı savunmasızdır), sonuç ne olur?

Basitçe söylemek gerekirse, şu tehdidi hayal edin: Google Haritalar’da, herkesin açık adları, posta adreslerini, kripto varlıklarını (tokenize edilmiş değerli eşyalar, mülkler veya koleksiyonlar gibi token tabanlı servet dahil)ve ilgili adresteki bir kişinin tüm kripto işlem geçmişini inceleyebileceği  çalıntı/sızdırılmış verilere dayalı bir görünüm oluşturulabilir.

Başka bir deyişle, çeşitli evlerde ve apartmanlarda oturan bireylerin servetiyle ilişkili sokakları ve şehirleri ve açık isimleri içeren bir harita düşünün – şu anda devam eden transferler(takas edilebilir tokenler, NFT’ler, …)  ve tüm işlem geçmişi dahil.

Grafik teorisi ile, daha önce hiç görülmemiş şekilde kişilerin işlem profillerini ve işlem takip kayıtlarını oluşturabilirsiniz. Bu, bu kişilerin (ve ailelerinin) güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye atabilir ve onları siber tehditlere ve ayrıca soygun veya haraç gibi fiziksel saldırılara maruz bırakabilir. TFR önerisi, büyük bir gözetim mekanizması oluşturur ve AB vatandaşlarını büyük risklere maruz bırakabilir. Bağlam, bazı BT meraklıları için bir niş değil, ancak toplumlarımızda kripto varlıkları tutan büyüyen bir grup insanla ilgilidir (yani, ECB’ye göre %10). Ayrıca, yetkililerin herhangi bir kişisel veri parçasını kötüye kullanıma karşı korumak istediği bir bölgede (GDPR’yi unutmayın) temel bir insan hakkını mahremiyete karşı görmezden geliyor gibi görünüyor. Bu tehdide net bir bakış açısı elde etmek için Google’da “veri ihlalleri” olup olmadığını kontrol etmek mantıklıdır. Kişisel verilerimizin ne kadar güvensiz olduğuna inanmak ve kabul etmek zor. Görünüşe göre, veriler yalnızca düzenlenmiş finansal hizmet şirketleri ve ABD merkezli BT devleri ile “oldukça” güvenlidir.

Şimdi, ilk politikacılar haddini aştığını anlamaya başlıyor. Almanya Federal Maliye Bakanlığı’nın (şimdiye kadar) Avrupa kurumlarının görüşüne karşı oldukça tecrit edilmiş bir pozisyon alması gerçekten dikkate değer ve olumludur. Almanya Dışişleri Bakanı Florian Toncar, Federal Maliye Bakanlığının pozisyonunu ve gerekçesini iki kısa ama çok kesin formüle edilmiş sayfalarda ortaya koyan bir mektup yazdı. Bu adım, Almanya Federal Maliye Bakanlığı’nın sorunu derinlemesine anladığını gösteriyor. Ayrıca Bakanlığın, bilgi alışverişi ve iş uygulamalarının paylaşımı amacıyla blok zinciri ekosisteminden uzmanlarla ve CASP’lerin kendileriyle diyalog içinde olduğunu da belirtiyor.Bu tür çok paydaşlı tartışmaların gerçekleştiği, bakanların ve diğer politikacıların sorunları derinlemesine anlamaya çalıştıkları ve AB düzenleme önerilerinin ilk bakışta kabul edilmediği, bunun yerine itiraz edildiği zamanlar her zaman olumlu bir gelişmedir. 2021 sonbaharındaki son seçimlerden sonra Almanya’da maliye bakanı değişse de (Olaf Scholz’dan Christian Lindner’a), Almanya Federal Maliye Bakanlığı ve ilgili kurumlarda çok fazla uzmanlık var. Yaklaşık üç yıl önce Almanya’da kripto saklama kurallarının oluşturulduğu ve AMLD4 çerçevesine entegre edildiği zaman başladı. 2,5 yıl önce yürürlüğe girdiler ve şimdi Alman finans endüstrisinin (ve yabancı şirketlerin Alman yan kuruluşlarının) oldukça dostane ve yasal kesinlik sağlayan düzenleyici bir ortamda ürün ve hizmetler geliştirmesine izin veriyorlar.

Umalım ki Alman Federal Maliye Bakanlığı tarafından atılan adım, başkalarını düşünmek için durup böyle istilacı ve potansiyel olarak tehlikeli bir düzenleme önerisine karşı konuşmaya teşvik edicidir.

Yazar: Philipp Sandner

Çevirinin orjinali için tıklayınız.  

Bu gönderiyi paylaş

Yorum Yaz

Araç çubuğuna atla