Anasayfa » Ünverdi: “Türkiye’nin kendi konteyner ve gemi taşımacılığı sistemini kurması gerekiyor”

Bu gönderiyi paylaş

Genel

Ünverdi: “Türkiye’nin kendi konteyner ve gemi taşımacılığı sistemini kurması gerekiyor”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, lojistikte yaşanan sorunların artarak devam ettiğini belirtti.

Ünverdi, “Tedarik zincirindeki aksamalara karşı Türkiye’nin kendi konteyner ve gemi taşımacılığı sistemini kurması gerekiyor” dedi.

Lojistik sorununa kalıcı çözüm olarak devletin öncülüğünde konteyner ve gemi ağı oluşturulmasını öneren Ünverdi, lojistik sektörünün dünyada 5-6 şirket tarafından şekillendiğini anlattı. Rota ve konteyner gönderilecek yerleri bu şirketlerin belirlediğini kaydeden Ünverdi, “Gönderdiğimiz ürünler kimi zaman limanlarda kalıyor ve geç gönderiliyor. Küresel alanda söz sahibi olabilmek için kendi lojistik ağımızı oluşturmalıyız. Bu da devletin öncülüğünde ve desteğiyle olabilir. Kurulacak bu yapı ile de ülkemiz küresel pazarda söz sahibi olmalı ve kriz dönemlerinde üreticilerimizi büyük şirketlere muhtaç etmemeli. Bu şirketlerin keyfi tutumlarına karşı böyle bir yapı şart olmuştur. ” ifadelerini kullandı.

Ünverdi, “Üreticilerimiz siparişlerini gönderirken aksamalar oluyor ve ürün gitmediği için de ödeme alamıyor. Bu sebeple tedarik sağlayamadıkları için müşterileri ile bağları kopma noktasına geliyor. Haliyle yeni sipariş de alamıyorlar. Tedarik zincirindeki aksamalara karşı Türkiye’nin kendi konteyner ve gemi taşımacılığı sistemini kurması gerekiyor” dedi.

 

Lojiport

Bu gönderiyi paylaş

Araç çubuğuna atla