Anasayfa » Elon Musk: Twitter açık kaynak kodlu olmalı, kodlar GitHub’da yayınlanmalı

Bu gönderiyi paylaş

Dünya Ekonomisi / Gündem

Elon Musk: Twitter açık kaynak kodlu olmalı, kodlar GitHub’da yayınlanmalı

Elon Musk, TED 2022‘de yaptığı konuşmada Twitter’ın algoritmalarının açık kaynak kodlu olması gerektiğini savundu. Musk’ın Twitter için satın alma teklifi başarılı olursa, platform açık kaynak kodlu hale gelebilir.

Modernliğin şehir meydanı

Musk TED’de yaptığı konuşmada, “Twitter bir tür fiili şehir meydanı haline geldi” dedi. Musk’a göre insanların platformda yasal sınırlar içinde özgürce konuşabileceklerine inanmaları çok önemli.

Bu nedenle Twitter, algoritmalarını açık kaynak olarak yayınlamalıdır. Temel kodlar, kullanıcıların kontrol etmesi için GitHub‘da yayınlanmalıdır. Bu adım, algoritmaların gerçekte ne yaptığı konusunda benzeri görülmemiş bir şeffaflık anlamına gelir.

Musk’a göre, tweetlerde yapılan herhangi bir değişiklik vurgulanmış veya tonlanmış şekilde açıkça görülmelidir. Bu şekilde herkes değişikliklerin gerçekleştirildiğini görebilir ve algoritmik veya manuel olarak herhangi bir sahne arkası manipülasyonu olmaz.

Musk, Perşembe günü Twitter’daki hissesini toplamda 40 milyar doların üzerine çıkarmak istediğini duyurdu. Musk’ın bu hamlesi başarılı olursa, muhtemelen şirketi borsadan çıkaracak ve daha sonra talep ettiği değişiklikleri uygulamak için yetkiye sahip olacak.

 

Konuşmanın tüm detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Twitter ile ilgili bölüm 11:48’de başlıyor.)

 

Bu gönderiyi paylaş

Araç çubuğuna atla