Anasayfa » Almanya Ekonomi Bakanı: ‘Rus enerjisinden bağımsız hale gelmeye çalışıyoruz’

Bu gönderiyi paylaş

Genel

Almanya Ekonomi Bakanı: ‘Rus enerjisinden bağımsız hale gelmeye çalışıyoruz’

BERLİN (AA) – Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Moskova’ya karşı Batılı ülkelerin yaptırımlarının güçlendirilmesi çağrısında bulunurken, enerji ambargosu uygulanmasına karşı çıkmaya devam ediyor.

Habeck, “Kendimizi Rus gazı, kömürü ve petrolünden bağımsız hale getirme stratejisi izliyoruz ancak bu hemen olmayacak.” dedi.

Sınırlama olmaksızın Ukrayna’ya daha fazla silah teslimatını ve Rusya’ya yeni yaptırım paketini desteklediğini de vurgulayan Habeck, “Bence askeri teçhizat ve silah tedariki sınırsız ve geniş ölçekte devam etmelidir.” diye konuştu.

AB’nin Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım için alanı olduğunu aktaran Habeck, sonraki adımların enerji altyapısını Gazprom veya Rosneft gibi Rus şirketlerinin keyfiliğine bırakmamak olduğunu ve bunun üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Habeck, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırımlarının “etkili” olduğunu ve Rus ekonomisini daha da istikrarsızlaştırıp zayıflattığını savundu.

Farklı Görüşler Mevcut

Almanya Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Beate Baron da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’ya karşı gaz ambargosunun Almanya için ekonomik sonuçları olacağını ve “ihtiyatlı” davranılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün yaptığı açıklamada, ülkesinin müttefikleriyle Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar hazırlayacağını ifade etmişti.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ise dün Avrupa Birliği’nin Rus gazı ithalatını yasaklamayı görüşmesi gerektiğini dile getirmişti.

Almanya, ihtiyacı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan alıyor.

Bu gönderiyi paylaş

Araç çubuğuna atla