Etkinlik

 • Kobalt Atilla Yeşilada Severler Derneği! grup logosuAtilla Yeşilada Severler Derneği! grubunda bir güncelleme yayınladı 2 yıl 4 ay önce

  Maliye Bakanı 12.3 milyar liralık teşviklerin 11 milyar lirasının İşsizlik Fonu’ndan karşılanacağını duyurdu
  BUNUN TÜRKÇE MEALİ: Fon’da para yok, hepsini çoktandır devlet yedi, içti, sindirdi
  Demek ki Hazine 11 milyar lira da fazla iç borç yapacak
  Faiz lobisi yine yaşadı

  • 2 yıl 4 ay önce tarihinde Baran Gürbüz yanıtladı

   Elmadan girip armuttan çıkmışsınız. İşsizlik fonunda Temmuz 2016 verisine göre 98 milyon TL para var ve bildiğim kadarıyla bu paranın %93’ü kamu tahvillerinde %7’si de vadeli mevduatta duruyor. Yani fonda fazla biriktiği için devlete borç verilmiş durumda zaten. Bu paralar maaşlarımızdan çoktan kesildi, iade edileceği de yok, faizde boş boş duracağına en azından işsizliğin azaltılması için kullanılması bana makul geldi, yine de Paraanaliz üstadlarından görüş gelirse daha da mutlu oluruz.

   • 2 yıl 4 ay önce tarihinde Atilla Yesilada yanıtladı

    Para Fona geir döencekse, amenna, ama bence dönmeyecek. Yani, kesintiler buharlaştı. Onun yeirne Borsa’da KOBİ’lere yatırım yapılabilirdi.

  • 2 yıl 4 ay önce tarihinde Cüneyt Akman yanıtladı

   Bu konuda kamu maliyesi üzerinde uzman olanların yorumu daha isabetli olacaktır ama burada bir cins ikilem var aslında, belki ona işaret etmek doğru olacak. Fonda paranın olduğu doğru. Zaten o yüzden uzun zamandır birilerinin ona baktıkça ağzı sulanıyor.Fakat diğer yandan aslında fonda “para” yok. Doğru olarak fon elindeki paraları menkul kıymetlerde değerlendiriyor. Fakat iki sorun var. Öncelikle bu fon aslında özerk ya da bağımsız bir yönetime sahip değil. Sonrasında bu fon bütün parayı kendisini yöneten devletin kağıtlarına yatırıyor. Bu kağıtlara yatırılan para da doğal olarak çoktan o devletin harcamaları için kullanılmış durumda. Üçüncü ve asıl sorun şu ki İşsizlik Fonu işsizlere destek olmaktan çok bir cins “cebrî tasarruf” yöntemi olarak kullanılıyor. Doğru kullanımı için a) Gereksiz kesinti miktarının azaltılması b) İşsizlere ödeme miktarı ve süresinin işsizliği özendirmeyecek ölçüde arttırılması c)Fonun, aralarında işçi kesimi temsilcilerinin de olduğu ve bağımsız denetime tabi bir yönetim tarafından farklı araçlara da plase edilerek değerlendirilmesidir. Esasen devletin bir taraftan fona %1 katkıda bulunup sonra bu parayı kendi borç verip bir de dönüp buna faiz ödemesinin nasıl bir mantığı vardır, o da tartışılır doğrusu.