Etkinlik

 • Cüneyt Akman bir güncelleme yayınladı 2 yıl 7 ay önce

  Günün sözü: Sadece kendi çıkarını düşünmenin kötü ahlak demek olduğunu zaten hep biliyorduk; şimdi bunun kötü iktisat demek olduğunu da biliyoruz.
  Franklin D. Roosevelt (ABD’yi 1929′ Büyük Bunalım’ından çıkarmayı başaran Başkan)
  -2007’den beri 10 yıldır dünyayı bunalımdan çıkaramayanlar belki de bu sözü yeniden hatırlamalı-

  • 2 yıl 7 ay önce tarihinde Dr.ilknur üner yanıtladı

   İktisat bir kavramdır.Kavramların doğruluğu yanlışlığı tartışılabilir ancak kavramların iyi-kötü şeklinde ayrılması bence doğru değildir.O nedenle bu söze katılmadığımı söyleyebilirim.Belki Cüneyt beyin aldığı yerdeki çeviriden kaynaklı bir sıkıntı olabilir ama kötü iktisat diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum.Muhtemelen anlatılmak istenen şey yanlış iktisat politikalarıdır ya da iktisat politikalarının kötüye kullanımıdır.

   • 2 yıl 7 ay önce tarihinde Cüneyt Akman yanıtladı

    Alıntının orijinali şöyle: “We have always known that heedless self interest was bad morals, we now know that it is bad economics.”
    Elbette buradaki “kötü” kelimesi felsefi anlamda iyiyi ve kötüyü değil doğru olmayanı ve üstelik toplumsal olarak kötü sonuçlara sebep olanı kast ediyor.
    İktisat bir bilim olma iddiasındadır; dolayısıyla kanıtlanabilir, hiç değilse yanlışlanabilir gerçeklere dayanmalıdır. Burada ben veya Roosevelt, iktisat dediğimizde aslında üniversitelerde iktisata giriş kitaplarında okutulan ve tek gerçek iktisat olduğu iddia edilen anaakım iktisatı kast ediyoruz. Bu “iktisat” ne yazık ki büyük ölçüde yanlış varsayımlara, yanlış içsel mantığa ve hayattaki gerçeklere karşı ciddi bir umursamazlığa sahiptir. En temel ve kanıtlanamaz varsayımı ise ta Adam Smith ve hâttâ öncesinden gelen, tek tek ekonomik aktörlerin sadece kendi ekonomik çıkarlarını düşünmeleri halinde toplumsal faydanın maksimize olacağı varsayımıdır. Bu varsayımdan da, aynı varsayıma dayalı çalışan piyasalara asla müdahale edilmemesi gerektiği ilkesni yine benzer görüşteki iktisatçılar türetmiştir. Bu zihniyetin kendisi ne yazık ki, o da belirli bir süre için ılımlı Keynesgil bir itirazı saymazsak, iktisadi düşünce tarihine ait olanlar dışında bütün iktisat kitaplarını tekeline almıştır. Çoktan defalarca çürütülmüş teoriler hâlâ sanki ebediyen geçerli dinî dogmalar gibi hiç bir eleştiriyi kale almadan üniversitelerde okutulmaktadır. Ve bu yanlış öğretinin ekonomik krizlerin yaratılmasına ve devamına maalesef ciddi katkısı vardır. 1929’da mesele buydu, bugün de büyük ölçüde budur.

    • 2 yıl 7 ay önce tarihinde FatihSacan yanıtladı

     buna en yakın örneklerden birisi de herhalde, şimdilerde akıl başa gelip müdahale edilmeye çalışılacak olan reel sektörün döviz açık pozisyonu.

     • 2 yıl 7 ay önce tarihinde Cüneyt Akman yanıtladı

      Evet, bireysel olarak çıkara uygun olan şey toplumsal çıkara uygun olmayabiliyor; zararlı olabiliyor. Bu da örneklerden biri bir bakıma…

    • 2 yıl 7 ay önce tarihinde Dr.ilknur üner yanıtladı

     Açıklamanız için çok teşekkürler Cüneyt hocam.Yorumlarınıza katılmamak mümkün değil.Yaşanan krizler de teorinin ötesinde yaşanan gerçekleri göstermiştir.