BerkGülenyüz

Base

Name

BerkGülenyüz

Hakkında

Ekonomi işletme öğrencisiyim ve ekonomi hakkında da Attila Hocamızı uzun süredir takip ediyorum. Dolar, Euro ve kredi, mevduat faizleri arasındaki bağlantıyı sürekli takip ediyorum. TÜİK, IMKB verilerini de takip ediyorum.

Faiz hesaplama için daha çok Hangikredi.com adresini kullanıyorum. Dolar ve Euro ile çeşitli kripto para türleri için ise Tradingview.com’u kullanıyorum.

Geçmişteki Kredi Faiz Oranları Nasıldı?

 

2016 yılında kredi kartı faiz oranları, son 30 yılda, en azından yalnızca nominal olarak en düşük oranlardan biriydi. Ancak çoğu ekonomist size zaman içinde nominal faiz oranlarına bakmanın size fazla bir şey söylemediğini söyleyecektir. Tarihsel faiz oranlarına bakıldığında, enflasyonun etkilerini ayarlamak önemlidir.

 

Örneğin, Federal Reserve’e göre, 2016’da faiz yaratan hesaplardan tahsil edilen ortalama APR% 13,56 idi. Bu, esas olarak, ortalama oranın% 13,57 olduğu 2008’deki gibidir.

 

Ancak, 2016 yılında enflasyon oranı sadece% 1.26 idi, tarihsel standartlara göre oldukça düşük. Ekonomistlerin “reel” faiz oranı olarak adlandırdığı şey, nominal oran eksi enflasyon oranıdır. Böylece 2016 yılında ortalama reel kredi kartı oranı% 12.30 olmuştur. Buna karşın, 2008 yılında enflasyon% 3,85, bu yılki reel kredi kartı oranı 1981’den beri en düşük% 9,72 olmuştur.

 

Aynı nominal oranlar, önemli ölçüde farklı gerçek oranlar.

 

Ekonomistler, bütün gün TÜFE’nin fiyatların yükselişini ve düşüşünü izlemek için doğru bir iş yapıp yapmadığını tartışacaklar. Dizini oluşturan Çalışma İstatistikleri Bürosu bile TÜFE’nin bazı eksikliklerini kabul etmekte hızlıdır, ancak amaçlarımız için fiyatlar değişmekte iyi bir vekildir.

 

Yukarıdaki tabloya bakarken fark edeceğiniz bir şey, 1970’lerin sonlarında ve 80’lerin başlarında, nominal kredi kartı faiz oranlarının bugün olduğundan çok daha yüksek olduğu, ancak enflasyonun yüksek olduğu için – çift haneli – gerçek oranlar Aslında çok daha düşüktü.

 

O zamandan bu yana oranlar düştü, ancak enflasyon da arttı. 2009 yılında, Büyük Durgunluğun derinliklerinde enflasyon oranı negatifti, yani fiyatlar genel olarak düştü. Bu olduğunda, gerçek oran aslında nominal orandan daha yüksektir.

 

Kredi Kartı APR’leri, Federal Reserve’in 2015 yılı sonunda faiz oranlarını artırmaya başlamasından bu yana yavaş bir şekilde tırmanıyor, ancak tarihsel olarak bakıldığında oranlar düşük kalıyor. Düşük fiyatlar sadece kredi kartlarıyla sınırlı değildir. Muhtemelen fark etmişsinizdir, çek hesabınızın, CD’lerin ve tasarruf hesaplarınızın tam olarak hesaba katılmadığını fark etmişsinizdir.

 

Kredi Faiz Oranları hesaplaması ve kredi başvurusu için Hangikredi.com, Hesapkurdu veya Enuygun gibi siteleri tercih edebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari