Anasayfa » Dolar’ın Hegemonyası ne durumda ?

Bu gönderiyi paylaş

Genel

Dolar’ın Hegemonyası ne durumda ?

Kısa bir yazıdan, bazı kısa ve dikkat çeken noktaları aktarmaya çalışacağım.

ABD doları rezervlerinin payı 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 59’a – 25 yılın en düşük seviyesine – düştü. Bazı analistler, bunun, merkez bankalarının uluslararası işlemler için kullandığı diğer para birimleriyle rekabet karşısında ABD dolarının küresel ekonomideki azalan rolünü kısmen yansıttığını söylüyor. Merkez bankası rezervlerindeki kaymalar yeterince büyükse, döviz ve tahvil piyasalarını etkileyebilir.

Bununla birlikte, “Euro” 1999’da piyasaya sürüldüğünden bu yana (üst panel), ABD doları varlıklarının merkez bankası rezervleri içindeki payının yüzde 12 puan düştüğünü – yüzde 71’den yüzde 59’a düştüğünü gösteriyor (üst panel), ancak aralarında önemli dalgalanmalar (mavi çizgi) var. Bu arada, euro’nun payı yüzde 20 civarında dalgalanırken, Avustralya doları, Kanada doları ve Çin yuan’ı gibi diğer para birimlerinin payı dördüncü çeyrekte (yeşil hat) yüzde 9’a yükseldi.

Resim

 

“Ve, ABD dolarının küresel rezervlerdeki payının azaldığı gerçeği, merkez bankalarının gerçekten de ABD dolarından yavaş yavaş uzaklaştığını göstermektedir.”

Özellikle ABD’nin IMF gibi bir kurumun üzerinde etkisi göz önüne alındığında, bu tespitin yapılması ilginç bir durumu yansıtmaktadır. Aynı zamanda, bu yaşanılan gelişmelerin kesin bir değişimin habercisi olduğunu söylemek aslında politik- ekonomi bağlamında bizi görünen gerçekliğin arkasındaki dinamikleri göz ardı etmemize neden olabilir. Fakat buradaki iktisadi ve politik belirsizliğin küresel olarak devam etmesi aynı zamanda değişimin sürekliliğini sağlayacak dinamikleri yaratıyor.

https://blogs.imf.org/2021/05/05/us-dollar-share-of-global-foreign-exchange-reserves-drops-to-25-year-low/

Twitter hesabımı takip ediniz !

Bu gönderiyi paylaş

Yorum Yaz

Araç çubuğuna atla